Dyrektywa maszynowa 2006/42/WE - ocena bezpieczeństwa i certyfikacja maszyn

Certyfikacja maszyn, kompleksowa ocena bezpieczeństwa maszyn oraz analiza oceny ryzyka zagrożeń związanych z eksploatacją maszyn
Program certyfikacji maszyn opracowany przez ekspertów TÜV Rheinland Polska, dedykowany jest producentom maszyn zarówno seryjnych, jak i jednostkowych, a także maszyn modernizowanych pod kątem spełnienia wymagań zasadniczych lub minimalnych dyrektyw wspólnoty.
Certyfikacja maszyn obejmuje ocenę dokumentacji technicznej wymaganej przez dyrektywę maszynową 2006/42/WE, stwierdzenie poprawności doboru modułu oceny zgodności oraz ocenę bezpieczeństwa w trakcie inspekcji maszyny podczas jej pracy. Pozytywny wynik oceny pozwala na uzyskanie certyfikatu potwierdzającego zgodność produkowanych maszyn z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy maszynowej 2006/42/WE, zapewniając tym samym producenta o minimalizacji ryzyka wypadku z udziałem maszyn oraz poprawnym wprowadzeniu na rynek konsumencki maszyny zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
Program certyfikacji maszyn obejmuje następujące usługi:
- Ocenę dokumentacji
- Ocenę zgodności maszyn
- Ocenę bezpieczeństwa maszyn
- Analizę oceny ryzyka maszyn
- Pomiar dobiegu
W przypadku produkcji seryjnej możliwa jest certyfikacja maszyn uwzględniająca weryfikację warunków techniczno-organizacyjnych zakładów produkcyjnych, mająca realny wpływ na zapewnienie ciągłości, powtarzalności oraz jakości produkowanych typów maszyn.
Ocena maszyn z udziałem TÜV Rheinland Polska zapewnia kompleksowe przejście procedury certyfikacyjnej, ocenę zgodności maszyn oraz wykonanie analizy oceny ryzyka maszyn.
Ocena ryzyka wykonana przez producenta i przeanalizowana przez ekspertów TÜV Rheinland Polska pozwala na eliminacje możliwych do przewidzenia zagrożeń związanych z eksploatacją maszyn podczas jej całego cyklu życia.
Zalety korzystania z usług TÜV Rheinland
- Potwierdzenie bezpieczeństwa linii produkcyjnych i maszyn przemysłowych poprzez ocenę bezpieczeństwa maszyn oraz ocenę zgodności maszyn
- Świadome i aktywne zapobieganie wypadkom dzięki przeprowadzeniu analizy oceny ryzyka maszyn
- Określenie czasu zatrzymania ruchomych elementów niebezpiecznych maszyny poprzez badanie dobiegu
- Przyspieszenie wprowadzenia maszyny na rynek dzięki zewnętrznej ocenie dokumentacji
- Potwierdzenie spełnienia wymogów prawnych dzięki raportom z badań i certyfikatom weryfikacji deklaracji zgodności CE
- Uproszczenie procedury uzyskania certyfikatów wymaganych na rynkach pozaeuropejskich
- Minimalizacja ryzyka wypadków przy pracy z udziałem maszyn
- Poznanie potencjalnie niebezpiecznych obszarów maszyn
Kroki do uzyskania certyfikatu weryfikacji deklaracji zgodności CE
- Ocena i weryfikacja założeń projektowych oraz dokumentacji pod kątem spełnienia wymagań zasadniczych dyrektyw wspólnoty
- Ocena wyrobu pod kątem bezpieczeństwa i zgodności z dokumentacją projektową
- Sporządzenie raportu, wydanie certyfikatu weryfikacji deklaracji zgodności CE
TÜV Rheinland, jako podmiot notyfikowany, dokona przeglądu systemu zapewnienia jakości w audytowanej firmie. Daje to gwarancję, że maszyny produkowane są zgodnie z podstawowymi wymaganiami dyrektywy, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa maszyn i ergonomii. Analiza ryzyka maszyn przeprowadzona przez TÜV Rheinland gwarantuje bezpieczeństwo maszyn.
Certyfikacja maszyn połączona z oceną bezpieczeństwa maszyn kierowana jest zarówno do producentów, jak i użytkowników maszyn.
Nowa dyrektywa w sprawie maszyn 2006/42/WE (załącznik X)
Uaktualniona w ostatnim czasie dyrektywa w sprawie oceny bezpieczeństwa maszyn 2006/42/WE (załącznik X) stwierdza, co następuje: oprócz licznych zmian technicznych dla producentów produktów wymienionych w załączniku IV, wprowadza się alternatywną procedurę oceny zgodności. Nie jest już konieczne przeprowadzanie czasochłonnego i kosztownego audytu prototypowego wymaganego dla wszystkich produktów wymienionych w załączniku IV. Teraz można zlecić TÜV Rheinland, jednostce notyfikowanej, przeprowadzenie audytu. Warunkiem koniecznym do uzyskania znaku CE jest wdrożenie certyfikowanego, pełnego systemu zapewnienia jakości zgodnie z wymogami załącznika X dyrektywy. Wydawanie certyfikatów zgodnie z załącznikiem X jest możliwe od 29 grudnia 2009.
Ocena bezpieczeństwa maszyn i urządzeń, certyfikacja maszyn, ocena zgodności maszyn, ocena analizy ryzyka maszyn, bezpieczeństwo funkcjonalne SIL i PL

Zapisz się na szkolenia
Dokumenty do pobrania Programy/warunki certyfikacji, Ogólne Warunki Transakcyjne, regulaminy |
---|
Kontakt
