Od 2010 roku przedsiębiorstwa wytwarzające konstrukcje stalowe i aluminiowe, są zobligowane do certyfikowania Zakładowej Kontroli Produkcji na zgodność z EN 1090-1 - certyfikacja w spawalnictwie.
Od połowy 2012 roku wszystkie wyroby metalowe wytwarzane w firmach działających w ramach nadzoru budowlanego muszą być certyfikowane na zgodność z normą EN 1090-1.
Otrzymanie certyfikatu pozwala na oznakowywanie wytworzonych konstrukcji znakiem CE na dowód zgodności z Dyrektywą o Wyrobach Budowlanych (CPD) w wyniku czego mogą Państwo wprowadzić swoje elementy konstrukcji budowlanych do obrotu na rynkach Unii Europejskiej.
Warunkiem koniecznym do prowadzenia oceny zgodności przez producenta jest zorganizowanie oraz posiadanie przez niego opisanego, wdrożonego i certyfikowanego systemu Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP).
TÜV Rheinland jest jedną z pierwszych jedną z pierwszych, uznanych jednostek notyfikowanych dla certyfikacji Zakładowej Kontroli Produkcji.
Dzięki certyfikatowi na zgodność z normą EN 1090 wystawianemu przez TÜV Rheinland, mogą Państwo:
Podstawą do certyfikacji wg normy EN 1090 jest pomyślne przejście:
Po otrzymaniu wniosku o certyfikację na zgodność z normą EN 1090, TÜV Rheinland przeprowadza wstępną inspekcję zakładowej kontroli produkcji (ZKP).
Jeżeli system spełnia wszystkie wymagane kryteria, otrzymują Państwo certyfikat.
TÜV Rheinland przeprowadza także regularne kontrole mające na celu bieżące monitorowanie zgodności z normą EN 1090.
Ponad 20 lat temu, w Europie weszła w życie dyrektywa w sprawie wyrobów budowlanych (CPD) 89/106/EWG. Celem dyrektywy jest ujednolicenie procesu produkcyjnego wyrobów budowlanych i zagwarantowanie swobodnego przepływu wyrobów budowlanych i nieograniczonego korzystania z tych produktów w Unii Europejskiej.
W ciągu ostatnich kilku lat w Europie przyjęto i ujednolicono pewne zapisy dyrektywy, takie jak np. norma EN 10025 dla wyrobów ze stali konstrukcyjnej walcowanych na gorąco. Pod koniec 2010 roku norma EN 1090 zastąpiła krajowe przepisy DIN 18800-7, DIN V 4113-3.
W połowie 2014 roku – wygasł okres przejściowy – wszystkie firmy zajmujące się produkcją i obróbką metali pracujące pod nadzorem budowlanym, muszą uzyskać certyfikat na zgodność z normą EN 1090-1.
Usługi oferowane przez TÜV Rheinland w zakresie certyfikacji produkcji zapewniają zgodność z następującymi wytycznymi i przepisami:
Dokumenty do pobrania Programy/warunki certyfikacji, Ogólne Warunki Transakcyjne, regulaminy |
---|