Ślad węglowy jako element przewagi

Ślad węglowy jako istotny element budowania przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw

Zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka stały się nadrzędnym wyzwaniem dla całej ludzkości. Instytucje państwowe, organizacje pozarządowe, a także przedstawiciele przemysłu i biznesu podejmują inicjatywy w celu monitorowania i ograniczania emisji zanieczyszczeń do środowiska, w tym emisji gazów cieplarnianych. Rozpoczęcie prac nad budową efektywnej klimatycznie strategii przedsiębiorstwa wymaga poznania wpływu, jaki działalność przedsiębiorstwa wywiera na środowisko. Jednym z kluczowych narzędzi wykorzystywanych w ocenie i redukcji tego wpływu jest obliczanie śladu węglowego.

Ślad węglowy – trzy zakresy emisji gazów cieplarnianych

Ślad węglowy to całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez organizację lub produkt. Jednostką miary śladu węglowego jest tona ekwiwalentu dwutlenku węgla [tCO2e], która pozwala na porównanie emisji różnych gazów cieplarnianych na wspólnej skali.

Ślad węglowy produktu może być obliczany w pełnym lub skróconym zakresie, w zależności od przyjętych założeń i dostępności danych:

  • Od kołyski do bramy, czyli zakres skrócony, który obejmuje częściowy cykl życia produktu: wydobycie surowców, ich transport, procesy produkcyjne, pakowanie i dostarczenie finalnego produktu do klienta.
  • Od kołyski do grobu, czyli pełny zakres, który obejmuje wszystkie etapy cyklu życia produktu, od wydobycia i transportu surowców, przez procesy produkcyjne, pakowanie i transport, aż po użytkowanie produktów oraz utylizację, ponowne użycie lub recykling.

Raportowanie śladu węglowego – dobrowolność czy obowiązek?

Dyrektywa 2022/2464 z dnia 14.12.2022 tzw. CSRD (ang. Corportate Sustainbility Reporting Directive) nakłada na podmioty obowiązek ujawniania informacji niefinansowych w raportach ESG (ang. Environmental, Social, Corporate Governance), w tym informacji o śladzie węglowym.

Od 2024 roku obowiązkiem złożenia raportu ESG objęte będą największe spółki giełdowe, zatrudniające ponad 500 osób. Od 2025 roku przepisy zostaną rozszerzone na każdą spółkę interesu publicznego, która średniorocznie w roku obrotowym zatrudnia ponad 250 osób. Od 2026 roku obowiązkiem raportowania zostaną objęte małe i średnie przedsiębiorstwa notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 10 pracowników.

Firmy, które nie zostaną objęte obowiązkiem złożenia raportu ESG mogą również zostać wezwane przez partnerów biznesowych do przedstawienia wartości swojego śladu węglowego, ponieważ emisje pośrednie powstałe w łańcuchu dostaw są składowymi śladu węglowego innych podmiotów. Dodatkowo jest on istotną informacją dla banków i innych jednostek finansowych, która jest im potrzebna do wypełnienia własnych obowiązków sprawozdawczych. Oznacza to, że monitorowanie śladu węglowego przez podmioty jest inicjatywą pożądaną na rynku europejskim, która oprócz bycia swoistym obowiązkiem dla podmiotów zobligowanych, przynosi również wymierne korzyści.

Korzyści, dla których warto poznać wartość i uzyskać certyfikację śladu węglowego związanego z działalnością gospodarczą są znaczące i mają istotny wpływ na wizerunek firmy. Coraz więcej firm nawiązując współpracę z partnerami biznesowymi kieruje się względami proekologicznymi i wybiera swoich dostawców na podstawie emisji CO2 lub oferuje programy motywacyjne nagradzające zrównoważony rozwój i ocenę śladu węglowego. Ponadto, wyznaczanie śladu węglowego i podejmowanie inicjatyw w celu jego ograniczania stanowi podstawę do osiągnięcia neutralności klimatycznej, co stanowi fundamentalny czynnik determinujący relacje biznesowe w XXI wieku.

Korzyści z wyznaczania i certyfikacji śladu węglowego:

  • Wyznaczenie rzeczywistej wielkości emisji gazów cieplarnianych oraz zidentyfikowanie, który obszar działalności organizacji ma największy potencjał redukcji emisji.
  • Umożliwienie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i optymalizacji procesów produkcyjnych.
  • Redukcja kosztów działalności w wyniku optymalizacji procesów oraz wzrostu efektywności.
  • Stworzenie efektywnej klimatycznie strategii przedsiębiorstwa i świadome budowanie przewagi konkurencyjnej.
  • Spełnienie wymagań prawnych oraz sprostanie oczekiwaniom klientów oraz partnerów biznesowych.
  • Wzrost wiarygodności i reputacji organizacji oraz zwiększenie zaufania inwestorów, klientów i społeczeństwa.
  • Pozytywny odbiór przez konsumentów działań proekologicznych podejmowanych przez organizacje.

Korzyści ze współpracy z TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o.

TÜV Rheinland oferuje usługi analizy śladu węglowego organizacji i produktu i jego certyfikacji zgodne z normą ISO 14064, ISO 14067 oraz wymaganiami GHG Protocol. Dzięki naszym usługom Państwa przedsiębiorstwo może dowiedzieć się więcej na temat warunków i możliwości związanych redukcją emisji gazów cieplarnianych. Ocena śladu węglowego umożliwi Państwu dołączyć do grona firm odpowiedzialnych społecznie i promować zrównoważony rozwój. Nasi eksperci wspólnie z Państwem zweryfikują czynniki powodujące emisje oraz potencjał ich redukcji przeprowadzając proces certyfikacji śladu węglowego.

Korzyści ze współpracy z TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. w dziedzinie śladu węglowego:

  • Międzynarodowy Renomowany Partner: TÜV Rheinland to renomowana firma z globalną obecnością i wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie certyfikacji, weryfikacji i badań przemysłowych. Korzystając z naszych usług zyskujecie Państwo pewność, że certyfikacja będzie przeprowadzana zgodnie z międzynarodowymi standardami i najlepszymi praktykami. Korzystanie z naszych usług może pomóc w budowaniu wiarygodności i reputacji organizacji oraz zwiększa zaufanie inwestorów, klientów i społeczeństwa.
  • Wysoka Kompetencja Techniczna: TÜV Rheinland zatrudnia wykwalifikowanych ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie certyfikacji śladu węglowego oraz raportowania ESG w obszarze ochrony środowiska, którzy posiadają zaawansowane umiejętności techniczne i rozumieją specyfikę różnych sektorów przemysłu. Nasi audytorzy regularnie uczestniczą w szkoleniach rozwijając swoje kompetencje i poszerzając wiedzę, a dzięki organizowanym cyklicznie wymianom doświadczeń mamy pewność, że nasze usługi są zawsze zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa i standardami branżowymi. Doświadczenie w prowadzeniu weryfikacji rocznych raportów emisji, audytów energetycznych przedsiębiorstw oraz inspekcji przemysłowych umożliwia nam ocenę map dekarbonizacji, w oparciu o sprawdzone na rynku rozwiązania.
  • Dostosowanie do Klienta: TÜV Rheinland dostosowuje swoje usługi do specyficznych potrzeb klienta. Oznacza to, że usługa analizy i certyfikacji śladu węglowego może być precyzyjnie dostosowana do charakterystyki działalności danej organizacji z uwzględnieniem najlepszych praktyk branżowych. Dzięki licznemu zespołowi pracowników koordynujących i audytorów technicznych nasze usługi charakteryzują się dużą terminowością i elastycznością.
  • Wspieranie Zrównoważonego Rozwoju: TÜV Rheinland jest zaangażowana w promowanie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Korzystanie z naszych usług umożliwia organizacjom podnoszenie standardów ochrony środowiska, wypełnianie prawnych obowiązków związanych z monitorowaniem i raportowaniem danych środowiskowych oraz dostosowanie się do międzynarodowych umów i porozumień.
  • Wsparcie w Poszukiwaniu Finansowania: Dla organizacji dążących do realizacji projektów związanych z ochroną środowiska, potwierdzenie certyfikacji śladu węglowego od firmy TÜV Rheinland może ułatwić pozyskiwanie finansowania od inwestorów i innych źródeł zainteresowanych zrównoważonymi inwestycjami.

Powiązane usługi

Certyfikacja bezpieczeństwa urządzeń ciśnieniowych ASME

Certyfikacja kotłów i zbiorników ciśnieniowych (ASME), spawalnictwa (AWS) i przemysłu nafotwego (API)

Usługi w zakresie inspekcji urządzeń ciśnieniowych z kwalifikacją międzynarodową ASME.

Więcej

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!