current language
Turkey şu dillerde mevcut:
Bulunduğunuz ülkenin web sitesini seçin
translation missing: core_choose_country

İş sağlığı ve güvenliği ISO 45001

ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetimi | TÜV Rheinland

Değişiklik 1: İklim Değişikliği ile ilgili ISO standartlarındaki değişiklikler

pdf Değişiklik 1 563 KB İndir

Yeni ISO 45001 standardıyla iş sağlığı ve güvenliği yönetiminizi optimize edin

İşverenlerin ve çalışanların iş süreçlerinde verimli ve motive olmalarını sağlamak açısından işyerinde sağlık ve güvenliği güvence altına almak ve muhafaza etmek önemli bir ön koşuldur. Yeni ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetimi standardı eski iş sağlığı ve güvenliği standardı olan OHSAS 18001’in yerini alacak ve işyerinde insan sağlığına zarar riskini ve kazaları asgari düzeye çekecek. BS OHSAS 18001 İngiliz Standartları Enstitüsü (BSI) tarafından geliştirilmiştir ve yeni ISO 45001 standardının temelini oluşturur. Uluslararası Standartlar Örgütü’nün (ISO) ‘PC 283 Proje Komisyonu’na Mart 2013 tarihinde yeni uluslararası standart için BSI’den bir öneri ulaştı ve söz konusu yeni standart 12 Mart 2018’de yayınlandı. . Yeni ISO 45001 standardıyla ilgili önemli soruları ve yanıtlarını SSS başlığında özetledik.

Yeni ISO 45001 çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliğinin en uygun yönetimi için belgelendirme hakkında daha fazla bilgi ister misiniz? Uzmanlarımız size bilgi vermekten memnuniyet duyar!

‘Üst Düzey Yapı’ ile standart hale getirme

Söz konusu yeni standart, çalışanlara yönelik önleyici korumaya ve yönetim ekibinin bu süreçlere daha fazla dahil olmasına odaklanıyor. Standardın yapısı geçmişte uygulanan yönetim sistemlerine kolayca entegrasyona olanak sağlıyor ve şirketin büyüklüğünden bağımsız olarak standarttan yararlanmak mümkün oluyor.

OHSAS’la kıyaslandığında ISO 45001 diğer değişikliklerin yanı sıra aşağıdaki değişiklikleri getiriyor:

  • Tek biçimli yapısı, tanımı ve terminolojisiyle diğer yönetim sistemlerine (ISO 9001, ISO 14001, vb.) basit bir şekilde entegrasyona olanak sağlayan ‘Üst Düzey Yapı’
  • Organizasyonun kapsamına ve risklerin tanınmasına daha fazla odaklanma
  • Alt yüklenici, tedarikçi ve geçici çalışanların dikkate alınması
  • PDC döngüsünün tüm aşamalarına yönelik yasal ve düzenleyici uygunluk yönergeleri
  • Üst yönetim ekibinin daha fazla katılımda bulunması

Bilgi broşürümüz sizin için en önemli bilgileri özetliyor.

OHSAS 18001 yapısını yeni ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği standardıyla karşılaştırın

Yeni DIN EN ISO 45001 standardının geliştirilmesi

Planlanan iş sağlığı ve güvenliği ISO 45001 standardının zaman çizelgesi

Şu an itibarıyla OHSAS 18001 sertifikası almak ve uygulamak mümkün. Ancak iş güvenliği standardının yeni versiyonunun Mart 2021 itibarıyla uygulanması gerekiyor ve bu bakımdan kurumların ISO 45001 gerekliliklerine şimdiden aşina olması şiddetle öneriliyor.

ISO 45001’e göre belgelenen sağlık ve güvenlik yönetimiyle güveni arttırın.

ISO 45001’e uygun şekilde iş sağlığı ve güvenliğini korumanıza yönelik sistematik bir standardı izleyerek hata ve risk kaynakları tespit edilerek ortadan kaldırılabiliyor veya asgari düzeye çekilebiliyor. Mesleki koruma yönetiminizi belgelendirerek sektörünüzden ve firmanızın büyüklüğünden bağımsız olarak iş kazası sayısını önemli ölçüde azaltırken yasal ve resmi gerekliliklere uygunluk sağlarsınız. Bu bakımdan çalışanlarınızın güvenini artırmanın yanı sıra müşterileriniz, iş ortaklarınız ve resmi makamlar nezdinde olumlu bir itibar kazanmış olursunuz. Bu da size değerli bir rekabet avantajı sağlar.

Uzmanlarımız yönetim sistemleri ve etkin ve sürdürülebilir iş sağlığı ve güvenliği koruması alanında yıllar öncesine uzanan bir deneyime sahiptir. Şirketiniz ISO 45001’e göre tarafımızdan kontrol edilir ve belgelendirilir. Halihazırda OHSAS 18001’e göre belgelendirme yaptırdıysanız, ISO 45001’in yeni gerekliliklerini uygulamanızda size destek sağlıyoruz. Mevcut OHSAS 18001 standardından ISO 45001’e geçişte üç yıllık bir geçiş süreci söz konusu, dolayısıyla geçişin 2021 yılının bahar döneminde tamamlanması gerekiyor. Gereklilikleri uygulamanızda size desteğimiz ile yeni standarda yumuşak bir geçiş yapmanıza olanak sağlıyoruz.

Yeni ISO 45001 standardıyla ilgili başka sorularınız mı var? Şimdi uzmanlarımızla bir randevu ayarlayın!

İndirin

pdf ISO 45001 Bilgi sayfası 367 KB İndir
pdf SSS - ISO 45001 hakkında sıkça sorulan sorular 270 KB İndir

Sürdürülebilirlik Girişimlerimiz

Söz konusu olan gelecekten daha azı değil. Şirketler, kurumlar, kamu yetkilileri ve her birimiz yarına giden yolun şekillendirilmesinde olumlu bir rol oynayabiliriz. Önümüzdeki uzun yıllar boyunca güvenli, sürdürülebilir ve verimli bir şekilde çalışmanızı sağlamak için size kapsamlı destek sağlıyoruz.

Sürdürülebilir İş Uygulamaları

ESG sertifikası, sürdürülebilir tedarik zincirleri ve raporlama

Daha Fazla

Sürdürülebilirlik Hizmeti Arama

Test edin, değerlendirin, onaylayın ve daha fazlası: sürdürülebilirlik hizmetlerimiz

Daha Fazla

Sürdürülebilirlik Stratejisi 2025

Geleceği korumak için sizinle nasıl çalıştığımızı öğrenin

Daha Fazla

Uzaktan denetim ve belgelendirme

Uzaktan denetim ve belgelendirme

Uzaktan denetimlerimiz geleneksel denetim metodlarıyla aynı kalitede ve daha esnek bir olanak sunuyor. Buradan prosedürlerle ilgili daha fazla bilgi alabilirsiniz.

İletişim

Lütfen bizimle iletişime geçin!

Lütfen bizimle iletişime geçin!

Son Ziyaret Edilen Servis Sayfaları