current language
Restart Safely dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:
Osoby prywatne często używają masek podczas pandemii COVID-19.

Wywiad z ekspertem – Maski dla społeczeństwa

Badanie i certyfikacja masek do użytku osobistego - wywiad z dr Kristiną Fuhrmann

Pandemia COVID-19 drastycznie zwiększyła zapotrzebowanie na maski dla całego społeczeństwa, które stara się ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wiele firm z branży tekstylnej i modowej szybko zareagowało, rozpoczynając produkcję wielorazowych masek tekstylnych. Jednak do tej pory nie ma jeszcze przepisów prawnych, które odnoszą się konkretnie do tych produktów. Obecnie, maski do użytku osobistego są traktowane jak artykuł odzieżowy i są badane pod kątem ich zbywalności zgodnie z normą dotyczącą wyłącznie tekstyliów. Jednakże ocena jakości masek jest równie ważna dla producentów i konsumentów. Dlatego też ekspert TÜV Rheinland, dr Kristina Fuhrmann i jej zespół opracowali procedurę badań (2PFG S 0193/04.20), która uzupełnia minimalne wymagania prawne.

Obecne regulacje prawne dotyczące masek dla społeczeństwa pozostawiają szereg pytań bez odpowiedzi.Ważne jest jednak, abyśmy dostarczyli konsumentowi wskazówki oraz zapewnili bezpieczeństwo i przejrzystość. Maska noszona na twarzy po prostu nie może być traktowana jak żaden inny element ubioru.

Dr Kristina Fuhrmann

Proszę powiedzieć, co sprawia, że maski do użytku osobistego są tak szczególnym produktem?

Maski dla społeczeństwa nie muszą spełniać wymogów rozporządzenia w sprawie środków ochrony osobistej ani wymogów rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych. Z regulacyjnego punktu widzenia są one zatem traktowane jak np. koszulka lub jak inne tekstylia, które mają kontakt z ludzkim ciałem przez dłuższy czas. W praktyce jednak, w przeciwieństwie do koszulki, maski mają bardzo specyficzne zastosowanie, ponieważ są noszone na twarzy, zakrywając drogi oddechowe. Ogólnie rzecz biorąc, funkcją takich masek jest zakrycie nosa, ust i podbródka danej osoby oraz ochrona innych osób przed infekcjami kropelkowymi. Tak więc, powinny one zapewniać obiecaną ochronę. Było dla nas również bardzo ważne, aby wyraźnie odróżnić je od CPA i masek medycznych. (Przegląd typów masek; tylko w języku niemieckim)

TUV-Rheinland-Dr.-Kristina-Fuhrmann
Dr Kristina Fuhrmann

Jakie dodatkowe wymagania powinny Pani zdaniem mieć zastosowanie do masek dla społeczeństwa?

W TÜV Rheinland uważamy, że ważne jest, aby takie maski spełniały pewne dodatkowe normy jakościowe, wykraczające poza minimalne wymagania prawne. Przepuszczalność oddechowa masek jest tylko jednym z czynników, który nie jest jeszcze objęty obowiązującymi przepisami. Aspekty zapachowe, konstrukcja masek lub zastosowanie odpowiednich środków chemicznych są równie ważne z naszego punktu widzenia.

Wasz dział opracował wewnętrzną specyfikację testów dla masek dla społeczeństwa. Dlaczego jest to ważne?

Widzimy pewne luki w obowiązujących przepisach, co niewątpliwie wynika z szybkiego wzrostu popytu. Przecież wcześniej te maski były absolutnie niszowym produktem. W świetle pandemii COVID-19, wiele firm z branży tekstylnej i mody włączyło ostatnio maski dla społeczeństwa do swoich linii produkcyjnych. Ma to sens, ponieważ firmy te mają niezbędne doświadczenie, maszyny i personel. Firmy te zazwyczaj wiedzą już dokładnie, jakie weryfikacje muszą przeprowadzić, aby wprowadzić swoje produkty na rynek. Z drugiej strony, często jesteśmy pytani przez producentów o zalecenia dotyczące przepuszczalności powietrza, zapachu lub podobnych kwestii. To znowu pokazuje, że maski te są specjalnym produktem, dla którego zarówno producenci, jak i klienci pilnie potrzebują wskazówek.

Jakie dodatkowe testy są zawarte w specyfikacji testowej TÜV Rheinland i jakie są krytyczne czynniki?

Ważną częścią są testy na obecność substancji niebezpiecznych, w ramach których przeprowadzamy wewnętrzne testy z parametrami wykraczającymi poza te, które są wymagane przez prawo. Przyglądamy się również substancjom nieregulowanym, takim jak kariogeny czy barwniki dyspersyjne o właściwościach alergennych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego. Szczególną uwagę zwracamy na stosowanie biocydów i pestycydów. Gdy tylko dana substancja zostanie oznaczona jako taka substancja chemiczna, maski te nie spełniają naszej specyfikacji badań. Jeśli chodzi o produkcję, to również tkaniny są często problematyczne. Z reguły nie wyłączamy z badań dzianin, ponieważ istnieją pewne techniki dziewiarskie, które mogą wytwarzać materiały tekstylne podobne do tkanin. Jednakże dzianiny z reguły mają większą przepuszczalność powietrza. Inne czynniki, które mogą stanowić wyzwanie dla producentów, to zdolność maski do zachowania jej kształtu podczas zakładania i zdejmowania, a także samej konstrukcji maski.

Notka biograficzna
Dr Kristina Fuhrmann od wielu lat zajmuje się technologią włókienniczą. Jako ekspert TÜV Rheinland codziennie pracuje nad tym, aby zapewnić wysoką jakość produktów. Na swoim stanowisku szefa działu Softlines jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo produktów z zakresu tekstyliów, obuwia i środków ochrony osobistej. Urodzona w Aachen, studiowała inżynierię przemysłową na renomowanym uniwersytecie RWTH w Aachen, specjalizując się w budowie maszyn z naciskiem na technologię włókienniczą. Za swoją pracę doktorską w 2018 r. otrzymała nagrodę im. Friedricha Wilhelma 2019 r. oraz Tablicę Borchera Wilhelma.

Jakie są ważne czynniki, które należy uwzględnić przy projektowaniu masek do użytku osobistego?

Istnieje bardzo niewiele ograniczeń dla producentów, pod warunkiem, że maska zakrywa podbródek, usta i nos. Jednak nasza specyfikacja badań określa na przykład, że wszystkie warstwy wielowarstwowych masek muszą być trwale połączone razem, lub że maska nie może rozpaść się na oddzielne części, gdy jest używana prawidłowo. Istnieją pewne ograniczenia, które należy uwzględnić podczas projektowania masek dla społeczeństwa. Istnieją wzory, które naszym zdaniem mają zalety. Na przykład druty noskowe zapewniają ściślejsze dopasowanie maski. Takie maski są szczególnie popularne wśród osób, które noszą okulary, ponieważ dzięki drutom okulary nie parują tak szybko. Ostatecznie spojrzałabym na ten projekt jako na okazję biznesową dla producentów. Dzisiaj, maski są dostępne w dowolnym kolorze i kształcie, a także w różnych poziomach cenowych. Dzisiaj, maski są dostępne w dowolnym kolorze i kształcie, a także w wyższych punktach cenowych. Wielu klientów nie postrzega ich już tylko jako środka ochrony, ale raczej jako rodzaj modnego dodatku.

Jak przeprowadza się testy produktów zgodnie z specyfikacją testów TÜV Rheinland?

Aby móc przeprowadzić taki test, potrzebujemy odpowiedniej ilości reprezentatywnych próbek produktów od producenta. Ponadto potrzebujemy pewnych informacji o produkcie i związanych z nim dokumentach, takich jak dokładny opis produktu i jego nazwa, numer artykułu, informacje o producencie, ale także informacje o wszystkich materiałach, które zostały użyte. Jeśli posiadamy próbki i wszystkie niezbędne dokumenty, możemy w ciągu kilku dni przeprowadzić testy masek, a po ich pomyślnym zakończeniu możemy wydać znak "Schadstoffgeprüft" (Testowany na substancje szkodliwe).

Co się stanie, jeśli produkt nie przejdzie testu?

Jeśli tak się stanie, musimy niestety wydać tak zwany raport o błędach dla producenta. To oczywiście spowoduje, że klient będzie niezadowolony, ale jednocześnie da mu przegląd braków stwierdzonych w jego produkcie. Niestety, zdarzały się już przypadki, w których musieliśmy uznać produkty za wadliwe ze względu na właściwości biobójcze, nieodpowiedni projekt lub brak trwałości. Po dokonaniu przez klienta poprawek, oferujemy oczywiście ponowne przeprowadzenie testów. Podczas ponownych testów bardzo dokładnie przyglądamy się tym krytycznym czynnikom. Na przykład, nie wystarczy, żeby klient zadeklarował brak biobójczych właściwości. Jeśli coś takiego miało miejsce podczas wstępnych testów, przeprowadzimy szczegółowe badanie.

A jeśli test zakończy się pomyślnie, produkt otrzyma znak kontrolny "TÜV Schadstoffgeprüft". Dlaczego jest to ważne dla producentów?

Pytanie dla producenta brzmi, czy jego produkt w tym konkretnym przypadku może odnieść sukces na rynku, spełniając jednocześnie jedynie minimalne wymagania prawne. Ponieważ, co zrozumiałe, konsumenci są niespokojni i zdezorientowani. Znak kontrolny może wzbudzić zaufanie do jakości i bezpieczeństwa produktu oraz dostarczyć konsumentowi pomocnych informacji. W dłuższej perspektywie może się to opłacić producentom, jeśli ich produkty nie tylko spełniają minimalne wymogi prawne, ale także inne istotne wymogi dotyczące konkretnego obszaru zastosowania.

Dlaczego przedsiębiorstwa chcą korzystać z badań TÜV Rheinland?

Jesteśmy dobrze przygotowani do testowania tego konkretnego produktu na całym świecie. Dysponujemy obszerną wiedzą specjalistyczną w zakresie badań produktów w przemyśle chemicznym i tekstylnym, a oprócz powszechnie stosowanych substancji szkodliwych w tekstyliach, znamy także procedury i procesy produkcyjne. Dzięki naszemu bogatemu doświadczeniu byliśmy jedną z pierwszych firm, które ukończyły opracowywanie własnej specyfikacji testowej. Ponadto, dzięki naszemu zaangażowaniu w różnych komisjach, jesteśmy zawsze na bieżąco z przepisami. Możemy wyjaśnić naszym klientom, co dokładnie jest regulowane przez prawo dzisiaj, a także wiemy, jakie wymagania zostaną dodane jutro.

Usługi dla ciebie

Badania produktów – maski niemedyczne

Wiele przedsiębiorstw rozpoczęło produkcję masek dla społeczeństwa. Wspieramy Cię w szybkim i łatwym wprowadzeniu produktów na rynek.

Czytaj więcej

Badanie masek medycznych i kontrola miejsca produkcji

Dzięki globalnej sieci ekspertów i laboratoriów możemy zaoferować kompletny zestaw badań masek medycznych.

Czytaj więcej
Bezpieczne dzisiaj to bezpieczniejsze jutro.

Bezpieczne dzisiaj to bezpieczniejsze jutro.

Skontaktuj się z naszymi ekspertami i bądź na bieżąco informowany o naszym pełnym portfolio usług związanych z pandemią COVID-19.