current language
Poland dostępne w następujących językach:
… lub wybierz stronę TÜV Rheinland danego kraju:

Certyfikat dla branży hotelarskiej

Nasz certyfikat uwzględnia skuteczne środki przeciwdziałania koronawirusowi i przepisy higieniczne dla restauracji i hoteli | TÜV Rheinland

Zapewnij komfort gościom i pracownikom branży hotelarskiej dzięki certyfikatowi zarządzania higieną i ochroną przed infekcjami

Pandemia COVID-19 stanowi szczególne wyzwanie dla branży hotelarskiej. Po ponownym otwarciu hotele i restauracje podlegają wymagającym i skomplikowanym przepisom. W celu wiarygodnego udokumentowania i potwierdzenia ich przestrzegania, opracowaliśmy program certyfikacji dla branży.

Jako neutralna strona trzecia sprawdzamy zgodność z wymaganiami technicznymi, organizacyjnymi i kadrowymi, które firmy muszą wdrożyć, aby przestrzegać aktualnych przepisów dotyczących higieny i zapobiegania zakażeniom. Po pozytywnej ocenie podmioty otrzymują certyfikat "Zarządzanie higieną i ochroną przed zakażeniami w branży hotelarskiej", który potwierdza, że dany obiekt hotelarski podejmuje wszelkie środki ostrożności, aby chronić zdrowie swoich gości i pracowników.

Nasi eksperci posiadają rozległą wiedzę i pragmatyczne podejście. Służą wsparciem, oferując oficjalny certyfikat TÜV, gdy Twoja firma otwiera się ponownie.

Bądź przykładem i potwierdź spełnienie standardów higieny! Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!

Wzmocnij zaufanie gości, certyfikując środki ochrony przed infekcjami w swojej firmie

„Higiena i ochrona przed ewentualną infekcją są obecnie bardzo ważne podczas wizyty w restauracji, pubie, hotelu czy pensjonacie. Dobrowolne kontrole mają pomóc firmom udokumentować, jak poważne jest ich podejście do kwestii bezpieczeństwa gości i pracowników.

Olaf Seiche z TÜV Rheinland

Dzięki naszemu certyfikatowi, opracowanemu specjalnie dla branży hotelarskiej, wykazujesz, że w Twojej restauracji lub hotelu zostały spełnione wymagania dotyczące higieny. Nasz szeroko zakrojony program zapewnia niezawodne kroki w celu skutecznego wdrożenia środków zapobiegania infekcjom, aby goście i pracownicy wiedzieli, że ich zdrowie jest dla Ciebie priorytetem. Nasz, jako strony trzeciej, niezależny proces certyfikacji znacznie zwiększa zaufanie do Twojej firmy.

Nasz certyfikat higieny

Nasz proces certyfikacji higieny dla branży hotelarskiej podczas i po pandemii | TÜV Rheinland
Proces certyfikacji higieny dla branży hotelarskiej i restauracyjnej

Nasz opracowany dla branży hotelarskiej i restauracyjnej certyfikat przyznawany jest na podstawie wyników dobrowolnych inspekcji, podczas których nasi eksperci weryfikują przestrzeganie standardów higieny i zapobiegania infekcjom.

Audyt obejmuje listę 80 kryteriów określonych na podstawie szczegółowych wytycznych opublikowanych przez Komisję Europejską i Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz regulacje poszczególnych krajów europejskich.

Realizacja audytu

  • Kontrolę higieniczną przeprowadzają nasi wyszkoleni audytorzy, którzy sprawdzają zgodność z kryteriami.
  • Po pomyślnym przeprowadzeniu audytu otrzymujesz certyfikat i uznawany na całym świecie znak certyfikacji.
  • Aktualny certyfikat „Zarządzania higieną i ochroną w branży hotelarskiej” zostanie umieszczony w naszej otwartej internetowej bazie danych Certipedia.
  • Następnie zgodność ze specyfikacjami jest sprawdzana w ramach corocznych audytów monitorujących.
  • W czasie aktywnej pandemii zgodność jest monitorowana w ramach dodatkowych, niezapowiedzianych, półrocznych audytów nadzoru.

Czym jest certyfikat dla branży hotelarskiej?

Nasi eksperci zebrali odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące certyfikacji higieny w branży hotelarskiej.

Pokaż wszystkie odpowiedzi Ukryj wszystkie odpowiedzi

Kto opracował certyfikat?

Nowy standard powstał we współpracy z VdTÜV, która opracowała „Zasady VdTÜV dotyczące kontroli higieny i środków ochrony przed zakażeniami w branży hotelarskiej.” Nasi eksperci ściśle współpracowali z naszym partnerem przy opracowywaniu nowego standardu.

Kiedy powstał certyfikat higieny w hotelarstwie?

Faza pilotażowa rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku i była odpowiedzią na światową pandemię koronawirusa. Zakończenie tego etapu planowane jest do końca roku.

Jakie kryteria bierze się pod uwagę przy określaniu zarządzania higieną i ochroną przed zakażeniami w branży hotelarskiej?

Nasz katalog audytów zawiera łącznie 80 indywidualnych kryteriów i miar. Ma na celu zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy oraz ochronę gości w restauracji i hotelu. Osiąga się to poprzez regulacje dotyczące procedur technicznych i organizacyjnych lub poprzez dostosowane procesy robocze. Oprócz przepisów dotyczących odległości, zakrywania twarzy i informacji o kontaktach, kryteria audytu obejmują również wymogi prawne i regulacje dotyczące higieny i środków zapobiegania zakażeniom w tych placówkach.

Na czym opierają się kryteria audytu?

Katalog kryteriów oparty jest na wytycznych merytorycznych Komisji UE i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz na regulacjach poszczególnych krajów europejskich. Uwzględniono również wymagania regionalne.

Kto może zdobyć certyfikat?

Certyfikat jest skierowany specjalnie do firm z branży hotelarskiej. Obejmuje hotele, restauracje, puby, kawiarnie i inne firmy, których praca polega na komercyjnym świadczeniu usług cateringowych i / lub zakwaterowania gości.

Jakie są zalety sprawdzania higieny i środków ochrony przed zakażeniami?

Dzięki naszej certyfikacji, jako firma z branży hotelarskiej, możesz wiarygodnie udokumentować, że ochrona Twoich pracowników i gości jest dla Ciebie priorytetem. Dzięki naszemu uznanemu na całym świecie certyfikatowi pokazujesz, że optymalnie wdrożyłeś surowe przepisy dotyczące higieny w branży hotelarskiej, polepszając swój wizerunek i uzyskując wyraźną przewagę konkurencyjną.

Jak przebiega proces certyfikacji?

Certyfikacja obejmuje audyt na miejscu w Twoim miejscu prowadzenia działalności. Podczas tego audytu nasi eksperci sprawdzają zgodność ze specjalnie określonymi kryteriami. Po pomyślnym zakończeniu otrzymujesz nasz certyfikat i wpis w naszej bazie certyfikatów „Certipedia” Certyfikat jest wydawany tylko wtedy, gdy spełnione są wszystkie wymagane kryteria.

Następnie ciągłe przestrzeganie przepisów higienicznych jest sprawdzane corocznie poprzez audyty monitorujące. Ponadto niezapowiedziane audyty nadzoru odbywają się co sześć miesięcy w okresach aktywnej pandemii.

Doświadczenie w zarządzaniu higieną w restauracjach i hotelach

Nasz doświadczony zespół audytorów posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie gastronomii i turystyki. Od ponad 20 lat jesteśmy zaangażowani w różne sektory przemysłu, oferując hotelom i restauracjom niezależne potwierdzenie przestrzegania szeregu regulacji prawnych. Mając nas u swojego boku, zapewniasz klientów, że higiena i środki zapobiegania infekcjom są kompleksowo wdrażane i monitorowane w Twoim zakładzie.

Nasi eksperci chętnie porozmawiają z Tobą osobiście na temat certyfikacji w branży hotelarskiej. Skontaktuj się z nami!

To też może Cię zainteresować

Analiza i certyfikacja HACCP dla producentów żywności

Analiza i certyfikacja HACCP dla producentów żywności

Higieniczne bezpieczeństwo dla żywności i konsumentów.

Więcej

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Skontaktuj się z nami!

Ostatnio odwiedzane strony serwisu