SHARE
X

Powrót do widoku ogólnego

Lampki choinkowe mogą wywołać pożar – ostrzegają eksperci TÜV Rheinland

13.12.2018Warszawa

Gdy pojedyncze żarówki w starych lampkach choinkowych przestają działać, pozostałe świecą jaśniej, ale także bardziej się nagrzewają. Podczas testów przeprowadzonych przez TÜV Rheinland temperatura poszczególnych żarówek wzrastała nawet do 200°C, a to stanowi już poważne zagrożenie pożarowe. Ze względu na starzenie się plastiku, sznury lampek, w których użyto niedopuszczalnej obecnie izolacji, stanowią również ryzyko porażenia prądem.

Eksperci TÜV Rheinland regularnie przeprowadzają testy lampek choinkowych, pochodzących z gospodarstw domowych. Testy przeprowadzone w 2016 roku ujawniły kilka istotnych problemów. Po pierwsze większość badanych lampek nie spełniła dzisiejszych standardów bezpieczeństwa, nie zostałyby obecnie dopuszczone do sprzedaży. Lampki za bardzo się nagrzewały, miały niedozwoloną izolację, a w wielu przypadkach nie dołączono do nich żadnych instrukcji bezpieczeństwa.

Sprawdź, czy lampki nie zostały uszkodzone

"Wszystkie komplety lampek choinkowych, a te bardzo stare w szczególności, za każdym razem przed wykorzystaniem powinny zostać dokładnie sprawdzone pod kątem uszkodzeń. Jeśli poszczególne żarówki nie działają i nie ma więcej oryginalnych części zamiennych, lampki muszą zostać zutylizowane" mówi Tomasz Opaszowski, Kierownik Sekcji Bezpieczeństwa i Jakości Wyrobów TÜV Rheinland Polska.

Właśnie dlatego nowoczesne światełka z technologią LED zastępują tradycyjne dekoracje świetlne z żarówkami. Ludzie, którzy dekorują swoje balkony, choinki lub domy lampkami z diodami LED oszczędzają energię i pieniądze. "Pomimo nieco wyższych początkowych nakładów, inwestycja się opłaca, ponieważ dekoracje świetlne LED są bardziej ekonomiczne i niezwykle trwałe. Co więcej, również dużo bezpieczniejsze" dodaje Opaszowski.

Zwróć uwagę na opakowanie

Jeśli zakupione komplety lampek mają wytrzymać dłużej niż jeden sezon, trzeba je kupić od zaufanego sprzedawcy. Istotne jest, aby zamieszczona instrukcja bezpieczeństwa była w języku narodowym. Na opakowaniu musi się także znaleźć nazwa i adres producenta/dystrybutora. Inną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie jest znak GS. Jest to informacja, że dany produkt przeszedł testy bezpieczeństwa np. w TÜV Rheinland. Oświetlenie zewnętrzne powinno być oznaczone kodem IP44. Oznacza on, że światełka nadają się do stosowania na zewnątrz i są odporne na warunki atmosferyczne.

Zasilacze ze znakiem GS

Dekoracje świetlne LED są generalnie bezpieczniejsze niż tradycyjne lampki, ponieważ diody zasilane są bezpiecznym niskim napięciem uzyskiwanym z transformatora(zasilacza), który zmniejsza napięcie sieciowe do kilku woltów. Dlatego też diody ledowe nie nagrzewają się i można ich bezpiecznie dotykać. Oznacza to, że użytkownik nie jest narażony na ryzyko porażenia prądem, gdy sznur lampek zostanie uszkodzony – co może się zdarzyć w trakcie przechowywania, kiedy został źle zwinięty lub w przypadku niskiej jakości tworzywa sztucznego, po wielu latach użytkowania. Bezpieczne dekoracje świetlne powinny mieć dwa znaki bezpieczeństwa, jeden dotyczący produktu, drugi zasilacza.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w Bazie Wiedzy.

Agata Tynka
+48 32 271 64 89 w. 105
Napisz e-mail

Pliki do pobrania