SHARE
X

Powrót do widoku ogólnego

Motywacje polskich konsumentów i ich stosunek do jakości. Raport z badania TÜV Rheinland Polska

20.11.2018Warszawa

Jakość produktu, zdaniem 71 procent polskich konsumentów, jest najważniejszym kryterium zakupowym w Polsce. Polacy nie wierzą reklamom, a zaufanie do produktów znanych marek deklaruje jedynie 28 procent. Często źródłem wiedzy na temat produktów są certyfikaty jakości, które sprawdza przed dokonaniem zakupu aż trzy czwarte Polaków, a ponad połowa (61 proc.) im ufa. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie TÜV Rheinland Polska przez instytut Kantar Millward Brown.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań

Prawie trzy czwarte polskich konsumentów twierdzi, że podczas zakupów produktów niespożywczych kieruje się głównie kryterium jakości produktu, a dla 61 proc. decydująca jest cena – wynika z badania TÜV Rheinland Polska, które zostało zrealizowane przez Kantar Millward Brown.

Co trzeci badany wskazywał, że przy wyborze produktu liczy się dla niego materiał, z którego towar jest zrobiony oraz marka producenta. Tylko 6 proc. Polaków deklaruje, że na ich decyzję zakupową ma wpływ obejrzana reklama. Wyniki pokazują przede wszystkim, że Polacy chcą postrzegać siebie jako świadomych konsumentów, którzy kierują się jakością kupowanego towaru i są raczej obojętni na markę produktu oraz nie sugerują się jego reklamą.

Polacy są mocno podzieleni w ocenie tego, czy znana marka oznacza najwyższą jakość produktu. Blisko połowa (45 proc.) nie widzi zależności między marką a jakością, przeciwnego zdania jest 39 proc. badanych. Stosunek do marek najlepiej oddają jednak deklaracje zakupowe Polaków – tylko 28 proc. konsumentów twierdzi, że kupuje produkty markowe, bo gwarantują jakość. Co ciekawe, 32 proc. badanych kupuje towary mniej znanych producentów, bo ich zdaniem są porównywalnej lub nawet lepszej jakości.

Konsumenci różnie interpretują samo pojęcie jakości produktu. Dla większości jakość to przede wszystkim trwałość (jest zrobiony z dobrego materiału, dobrze złożony) oraz bezpieczeństwo dla życia i zdrowia użytkowników – uważa tak siedmiu na dziesięciu badanych. Ponad połowa (55 proc.) postrzega jakość jako użyteczność (produkt jest wygodny, ergonomiczny), a także jako zgodność z normami i przepisami prawnymi (51 proc.). Tylko 45 proc. rozumie jakość produktu jako jego sprawność (np. szybkie działanie). Oznacza to, że dla Polaków najbardziej liczy się, by produkt nadawał się do użycia długoterminowo i był bezpieczny dla zdrowia użytkowników.

- Wyniki przeprowadzonego przez nas badania pokazują, że Polacy widzą siebie jako świadomych konsumentów, którzy bazują przede wszystkim na własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach przy wyborze produktu. Nie kierują się reklamą, a znana marka nie jest już dla nich wystarczającą gwarancją jakości produktu – mówi Janusz Grabka, prezes TÜV Rheinland Polska. - To świadczy o aspiracjach konsumenckich Polaków, których sytuacja materialna jest coraz lepsza. Nie chcą już wyłącznie płacić jak najmniej za kupowany towar, oczekują przede wszystkim dobrego jakościowo produktu. To duże wyzwanie dla branży handlowej, która będzie zmuszona do rywalizacji o coraz lepszą relację jakości do ceny produktu – dodaje prezes TÜV Rheinland Polska.

Z badania wynika również, że trzy czwarte Polaków sprawdza certyfikaty jakości. Większość (61 proc.) im ufa, choć wiedza konsumentów na temat certyfikacji jest bardzo ograniczona – tylko 29 proc. badanych wie, w jaki sposób są testowane produkty w laboratorium.

- Cieszy nas zaufanie, jakim Polacy darzą jednostki certyfikujące, ale martwi, że tak mało wiedzą o procesie certyfikacji – mówi Tomasz Czampiel, dyrektor działu certyfikacji wyrobów w TÜV Rheinland Polska. – Dlatego prowadzimy kampanię edukacyjną „Testerzy Jakości” na Youtube, gdzie uświadamiamy konsumentów na temat badań i certyfikacji produktów i uczymy, na co zwracać uwagę, by samodzielnie weryfikować jakość produktu – uważa Czampiel.

Wyniki badania TÜV Rheinland Polska pokazują przede wszystkim rosnące aspiracje konsumentów w Polsce, co może stanowić coraz większe wyzwanie dla producentów. Większość Polaków nie przykłada dużej wagi do marki, marginalne znaczenie dla ich wyborów konsumenckich ma reklama. W długim terminie może to wymusić na producentach inwestowanie przede wszystkim w poprawę jakości produktu. Jednak wciąż bardzo ważnym kryterium dla polskich konsumentów pozostaje cena i pamiętając o tym, producenci powinni zadbać o jak najlepszą relację między ceną a jakością produktów.

**

Informacje o badaniu

Badanie przeprowadził instytut Kantar Millward Brown w dniach 22-28 października 2018 roku za pomocą komputerowo wspomaganych wywiadów telefonicznych (CATI) w ramach syndykatowego sondażu telefonicznego CATIBUS na reprezentatywnej próbie 1001 dorosłych Polaków.

Agata Tynka
+48 32 271 64 89 w. 105
Napisz e-mail